min{{a_1,a_2,...,a_n}} \leq S \leq max{{a_1,a_2,...,a_n}}. Najczęściej stosuje się średnią arytmetyczną, średnią geometryczną (proporcjonalną), i średnią harmoniczną.
1. Średnia arytmetyczna
S_a =\frac{a_1+a_2+...+a_n}{n}
2. Średnia geometryczna liczb dodatnich.
S_g = \sqrt[n]{a_1a_2 ... a_n}
3. Średnia harmoniczna liczb dodatnich.
S_h = \frac{n}{\frac{1}{a_1}+\frac{1}{a_2}+...+\frac{1}{a_n}}
Średnie spełniają warunki:.
S_h \leq S_g \leq S_a
W przypadku dwóch liczb np. a i b średnie S_a = \frac{a+b}{2}, S_g = \sqrt{ab}, S_h =\frac{2ab}{a+b} mają prostą interpretację geometryczną:.
- w trapezie odcinek łączący środki jego ramion jest średnią arytmetyczną jego podstaw,
- odcinek równoległy do podstaw przechodzący przez punkt przecięcia przekątnych trapezu jest średnią harmoniczną jego podstaw,
- w trójkącie prostokątnym wysokość poprowadzona z wierzchołka kąta prostego jest średnią geometryczną odcinków na jakie dzieli przeciwprostokątną.
e=\frac{a+b}{2}, \qquad f=\frac{2ab}{a+b}, \qquad h=\sqrt{pq}
.
Zadanie
Kierowca przebył drogę z A do B z przeciętną prędkością v_1 = 75km/h, a z powrotem z B do A z prędkością v_2 = 25km/h. Oblicz średnią prędkość jazdy kierowcy na trasie A - B - A.Wydaje się, że średnią prędkością będzie średnia arytmetyczna prędkości v = \frac{v_1+v_2}{2} = 50km/h. Tak jednak nie jest. Zróbmy dokładne obliczenia :
Niech odległość z A do B wynosi s km. Wówczas t_1 = s/v_1 i t_2 = s/v_2. Są to czasy jazdy kierowcy z A do B oraz z B do A. Łączny czas jazdy to t = t_1+t_2 = s/v_1+s/v_2 = s(v_1+v_2)/v_1v_2.
Stąd v = 2s/t = \frac{2v_1v_2}{v_1+v_2}. Po podstawieniu danych otrzymujemy v = 37,5km/h.
Jak widać średnia prędkość jest średnią harmoniczną danych prędkości.
Ten sposób rozumowania można uogólnić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz