piątek, 24 lutego 2012

Kontrowersje wobec obowiązkowej matury z matematyki

Autorem artykułu jest Magicmind

Od ubiegłego roku matura z matematyki jest obowiązkowa dla wszystkich maturzystów. Każdy abuturient podchodzący do egzaminu dojrzałości musi zmierzyć się z matematyką choćby na poziomie podstawowym. Co z tego wynika?
Obowiązkowa matura z matematyki stanowiła kontrowersyjny temat odkąd poważnie zaczęto rozważać taką możliwość w 2005 roku. Wówczas jednak zdawali ją tylko ci spośród abiturientów, którzy wybrali ją jako swój przedmiot. Tymczasem pięć lat później, w maju 2010 roku wszystkie osoby pragnące zdobyć średnie wykształcenie zostały postawione przed tym wyzwaniem.
Przeciwnicy wprowadzenia obowiązku zdawania matury z matematyki argumentowali, że część osób to humaniści, dla których przedmioty ścisłe są trudne do opanowania. Natomiast zwolennicy, zwracali uwagę na to, że przecież wszyscy muszą zdawać egzamin z przedmiotu humanistycznego, jakim jest język polski. Także osoby posiadające umysł ścisły. Dlaczego więc skoro nie ułatwia się życia "ścisłym", ułatwiać je humanistom?
Okazało się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go przez te lata malowano. Większość uczniów zgodnie stwierdziła, że zadania były znacznie prostsze niż się spodziewali i żeby oblać trzeba się było rzeczywiście postarać. Zasadniczo trzeba było posiadać umiejętność posługiwania się tablicami matematycznymi i używania wzorów, z których takze mozna było korzystać podczs matury z matematyki. Niewiele było natomiast zadań nastręczających trudności.
Ciekawe, czyżby Centralna Komisja Egzaminacyjna bała się postawić przed uczniami trudniejsze zadanie i po prostu ułatwiła im zdanie matury z matematyki zaniżając poziom? Szef CKE twierdzi, że jego zdaniem test nie był taki prosty i można było oblać.
Jednak faktem jest, że również uczniowie zdający egzamin na poziomie rozszerzonym zostali zaskoczeni relatywnie łatwymi zadaniami na maturze z matematyki. Czyżby poziom został specjalnie obniżoby, aby podwyższyć współczynnik zdawalności??
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz